Břeclav bez heren

Chceme vyhnat z Břeclavi hazard. Proč? Protože herny generují kriminalitu a další sociálně patologické jevy. Odstupující zastupitelstvo schválilo vyhlášku zakazující hazard v Břeclavi s platností od roku 2015, ale nové zastupitelstvo ji může přehlasovat - změnit.

Mladí a Neklidní chtějí Břeclav bez heren. Citujme materiál z dílny Brnění o.s.:

"Česká republika má největší koncentraci hazardních přístrojů na světě. Dopady hazardu do ekonomické, sociální a zdravotní oblasti jsou vždy negativní. V naší praxi jsme se nikdy s žádným šťastným hráčem nesetkali. Při přemýšlení o ekonomickém přínosu do obecního rozpočtu doporučujeme uvědomit si několik skutečností.

Ve vaší obci se automaty prohází zhruba 20x tolik, než pak přijde v rámci přerozdělování daně z hazardu do vašeho obecního rozpočtu. Tedy když byste měli roční příjem 50 milionů, gambleři v obci automaty proházeli zhruba miliardu. Peníze naházené do automatů citelně chybí v místní ekonomice. Namísto heren mohou fungovat normální obchody a služby, které dělají obec obcí.

Herny kazí ceny normálnímu byznysu. Pokud nabídnete hráčům pivo zdarma či za směšnou cenu, ostatní provozovny nejsou konkurenceschopné, protože pivo „dotované“ automaty si nemohou dovolit nabízet.

V automatech nekončí jen peníze gamblerů. Končí tam peníze celých rodin, kamarádů, známých, firem, které gamblerovi v dobré víře půjčí. Končí tam ale zejména peníze nás všech, neboť průvodním projevem hráčství je trestná činnost, aby si gambler opatřil peníze pro další hraní. Kapsářství, krádeže, ale i násilné loupeže či vraždy, zpronevěra, pojistné podvody – šikovný gambler dokáže „ztratit“ auto velmi snadno. U extrémních případů může jít až o desítky milionů.

Při pohledu na původ peněz z hazardu můžeme bez přehánění říci, že je to stejné, jako legalizovat a zdanit krádeže."

Souhlasíte? Volte Mladé a Neklidné.