Soumrak břeclavských klubů

Nyní už je jasné, že fotbalový klub MSK Břeclav čeká pád do nižší soutěže, a podle vyjádření místostarosty Urbana budou fotbaloví fanoušci rádi, pokud se příští sezónu bude hrát divize. Za výrazného přispění města se během necelých dvou let podařilo rozložit celý klub. Nejprve byl z funkce jednatele vytlačen Martin Maťašovský, který sice odešel dobrovolně, ale až poté, co mu byl přidělen hlídací pes radní Mráz, a nyní se proslýchá, že byli ze svých funkcí odvoláni všichni trenéři MSK včetně trenérů mládeže, kteří "jistě" zavinili pád do nižší soutěže.

U trenéra A-mužstva je to pochopitelné, i když je s podivem, že k tomu došlo až nyní, protože za vyjádření do médií během zimní přestávky měl být odvolán okamžitě. Z jeho postoje nebylo vůbec jasné, zda měl klub zájem setrvat v MSFL. Sportovní destrukce MSK Břeclav je tady zdárně u konce, nyní čekáme na konstruktivní část procesu, kdy by mělo dojít k obrození břeclavského fotbalu.

Je zjevné, že současná forma fungování břeclavského fotbalu potřebuje změnu, ale zatím nikdo neví, jaký má město plán, což je obvyklá situace, na kterou si poslední dva roky pomalu zvykáme. Odhadujeme, že dojde k rozpadu celé společnosti MSK Břeclav, jelikož zbylí držitelé podílů již dříve projevovali nevoli nad zásahy města do fungování klubu, zejména při dosazení radního Mráze na pozici jednatele. Jediné, čeho jsme se od vedení města dočkali, je tvrzení, že nemají žádnou odpovědnost za vzniklou situaci. Jak je možné, že vedení města necítí odpovědnost, když je vlastníkem téměř třetinového podílu v klubu? Kdo jiný by měl být odpovědný?

Za současné situace není jednoduché najít řešení. Zánik uměle vzniklého klubu MSK Břeclav, se kterým se většina fanoušků Tatranu Poštorná a Slovanu Břeclav nedokázala identifikovat, a který nikdy neměl fanouškovskou základnu, by asi nikoho nemrzel. Absence kvalitního fotbalu ve městě, kde se hrávala druhá liga i divize, je i pro nás opravdovou tragédií. Představa, že by došlo k obnově tradičních klubů, které by se musely od nuly vybudovat celé organizační struktury je také obtížně představitelná.

Jediným rozumným řešením by byl odchod města z MSK Břeclav, který by měl zůstat v rukou soukromých subjektů, čímž by se zamezilo amatérským zásahům politiků do fungování klubu a dosazování neuspokojených představitelů vedení města do funkcí v klubu.

@sportovni Bobr@