Zpráva o stavu Břeclavi

Břeclav je město, které trpí značnými neduhy. Přestože je historickým průmyslovým centrem tak se nerozvíjí. Přestože za tisíc let své existence téměř celou dobu rostla, za posledních několik let počet obyvatel stagnuje. Doprava dala vzniknout modernímu městu Břeclav, v současnosti je ale tím, co jej nejvíc omezuje.

Vývoj města se v poslední době zastavil. Územní plán je k smíchu. Neexistuje dlouhodobá koncepce rozvoje města. Podnikatelé neví, kam investovat. Rodiče neví, kde si postavit dům, aby nemuseli děti do školy jezdit hodinu. A politici neví co s tím vším dělat, jen stačí dávat šíbrům tipy na nákup klíčových pozemků.

Urbanismus pro nás není jen slovem. Chceme město rozvíjet koncepčně, dlouhodobě a kvalitně. Je to naše město a není důvod, abychom se ze zmaru nevymanili. Stačí si uvědomit, že všechno jde změnit - je to jen otázka množství investované energie. Diletantství nahradíme profesionalitou - například zřízením funkce městského architekta, což by měla být prestižní funkce pro lidi odpovídajícího vzdělání a ne politická trafika.

Tradiční "strany" nám předhazují, že nevíme, neznáme. Že nemůže být kruháč u Lidlu, že postavit ochvat není v moci města. My samozřejmě víme, že silnice první třídy nespravuje město a kruháč město nezaplatí. Taky víme, že co si nezařídíme sami za nás nikdo nazařídí. Budeme lobovat v paralmentu, na kraji i u evropských institucí. Jestli nezlepšíme komunikaci s okolím skončíme zapomenuti.

Náš volební program je v některých bodech poměrně ambiciózní. Investujeme ale svou energii a znalosti do jeho realizace. Nebudeme alibisticky říkat, že něco nejde, abychom to nemuseli začít řešit nebo čelit neúspěchu. Město má katastrofické nedostatky v komunikaci s občany, ve financování projektů a především v nedostatku tvůrčího potenciálu. To změníme.

Břeclav je v pasti hazardu a klientelismu. Sociální problémy, které generuje hazard spolu s drogami mají na město obrovský dopad. Počet lidí na dávkách, vzhled města, úroveň služeb, kriminalita. Na to všechno má hazard vliv. Jeho zákaz je příležitost. Proti hazardu budeme stát i v budoucím zastupitelstvu.

Hospodaření města vedené stylem náhoda postrádá alespoň střednědobé investiční záměry. Dělá se to, na co je dotace. Naše představa je, že projekty leží v šuplíku a jeden úředník sleduje, zda na některý z nich není vypsána dotace. Takto můžeme realizovat projekty promyšleně, efektivně a hlavně kvalitně.

Nebudeme nikomu dohazovat kšefty. Když bude město funkční a hezké, vyděláme na tom všichni. Jsme Mladí a Neklidní a chceme Břeclav změnit v hezké a funkční město.